E-katalog, e-dergi, e-broşür ve e-kitap etkileyici özelliği, hızı, kullanım kolaylığı ve görselliği ile birçok firma için güzel bir çözüm olmuştur. Biz de çözüm ortağı olduğumuz firmalara bunu öneriyoruz.
Sanal katalog adıyla da bilinen bu uygulama sayesinde, basılmış veya basıma hazırlanmış katalog veya broşürlerin, sayfaları çevrilen bir yapı ile internet veya CD gibi dijital ortamlarda görüntülenmeye uygun hale getirilmesini sağlar.Başka bir e-katalog, e-broşür, e-dergi formatı da flash ile yapılan tasarımlardır. Flash teknolojisi ile dinamik e-katalog veya e-broşür yapılabilmektedir. Belirlenen dosyalara yazılan yazılar belli klasörlere yerleştirilen resimler yazılacak ufak bir flash program yardımıyla firmalar kendi e-kataloglarını sonradan ekleyecekleri resimler ile genişletebilirler. Bunların en sık rastlanılanı referans kataloglarıdır.
E-katalog, e-dergi, e-broşür ve e-kitap tasarımı farklı elektronik belge formatlarında hazırlanır. En yaygın yöntem pdf formatında hazırlananlardır. Pdf formatı bize teknik olarak yazı ve resimleri kopyalamanın sınırlanması, yazdırılmaması sadece önden dağıtılmış usb token olanların bu dosyaları açabilmesi gibi güvenlik önlemlerini kullanabilmeyi sağlar.
E-katalog tasarımı, baskılı kataloğun bir benzeri olabileceği gibi tasarımı daha farklıda olabilir.
E-kataloglar günümüzde (offline) internetsiz ortamlarda ve büyük boyutlu çalışmalar için kullanılabilen elektronik tanıtım dokümanlarıdır. Avantajlarından biri internetsiz ortamlarda da rahatça okunabilir olmasıdır. Bir diğeri yüksek çözünürlük gerektiren işlerin dosya boyutu göreceli olarak büyüktür, internetten bunları dağıtmak sorun yaratabilir. E-katalogları CD formatında hazırlamak baskı kataloğa göre ekonomi, dağıtımı ise kolaylık sağlar. E-kataloğu e-mail ile dosya eki olarak bile müşterinize iletebilirsiniz.

e-dergi örnek: Women's Health USA

e-broşür örnek: Sürücü ve Rehber Temel Bilgiler El Kitabı


 

 

 

 

Follow us on Twitter
Joomla : TasarımEvi.."C